DOLAR: 6.80 TL
EURO: 7.59 TL

Boya Koruma

2 yıl önce
106 kez görüntülendi

Boya koruma maddeleri yeni otomobillerin boyasını mükemmel bir şekilde korumak üzere geliştirilmiş ürünlerdir. Bugün piyasada değişik dayanıklılıklarda, değişik fiyat aralıklarında boya koruma çeşitleri bulunmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken boya koruma maddelerinin cila ile karıştırılmamasıdır.

Cila ile boya koruma malzemeleri ayrı kimyasal yapılardadır ve cilaların koruma özelliği yoktur.

Boya koruma çeşitleri:
A.Kimyasal koruma
B.Fiziksel koruma

Kimyasal Korumalar:

Hem parlaklık sağlar hemde dış etkenlerden gelen kimyasal etkenlere karşı
( yol tuzu, çamur, ağaç reçineleri, asit yağmuru v.b. ) kendi bünyesindeki kimyasal maddeler yoluyla dış etkenlerdeki zararlı kimyasalları nötralize ederek koruma sağlarlar.

Bu yüzden ömürleri bir, bir buçuk sene ile sınırlıdır. Çok yüzeysel çiziklere karşı faydalı olabilir ama azami dikkat gösterilmelidir. Bu tip boya korumalar her sene yenilenmelidir.

Fiziksel korumalar:

Bu tip korumalarda bazı çeşitlilikler vardır. Kimyasal bazlı fiziksel koruma, boya koruma filmleri.

Kimyasal bazlı fiziksel koruma
Kimyasal bazlı fiziki koruma sağlayan ürünlerde uygulama yapıldıktan sonra aracın yüzeyinde son derece sert bir tabaka oluşur ve bu tabaka aracın boyasını dış etkenlerden, kılcal çiziklerden korur. Değişik firmalar değişik garanti süreleri vermektedirler.

Bazı uygulamalar genellikle 1-2 sene dayanabilir, piyasaya son 4-5 sene içinde çıkan Seramik tabir edilen boya koruma için bazı değişik uygulamacılar değişik dayanıklılık garantisi vermektedirler. Hatta bazıları bakım yapılmadan on sene garanti vermektedir.

Seramik koruma uygulama süresi
Seramik koruma uygulaması genellikle bir, bir buçuk gün sürebilir. Çoğu markalar uygulama yapıldıktan sonra sathın en az on iki saat su ile temas edilmemesini istemektedir.

Fiyat ve fiyatı etkileyen unsurlar
Seramik uygulama fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Piyasada 400-500 TL yede bulabilirsiniz 4000 TL yede. Burada sormanız gereken bazı sorular: uygulama süresi, kaç yıl garanti verildiği, ücretsiz ara bakımların yapılıp yapılmadığı, garantinin neleri kapsadığı, yazılı garanti verip vermedikleri, uygulama alanının durumu,özel bir uygulama odasında kontrollü ısı şatlarında yapılıp yapılmadığı (seramik kaplama uygulama derecesi 20-23* santigrat arasında olmalıdır).

Boya koruma filmleri
Boya koruma filmleri de poliüretan ve PVC esaslı olmak üzere iki çeşittir. Poliüretan esaslı olan daha dayanıklıdır. Poliüretan esaslı film PVC ye kıyasla 2-3 kat daha pahalı olabilir. Burada dikkat edilecek konu yine garanti şartları, uygulamayı yapan ustanın becerisi, deneyimidir. İyi olmayan bir ustanın aracın boyasını çizme olasılığı yüksektir.

Seramik boya uygulaması bazı uygulayıcıların siz oto severlere anlattığı gibi sıradan ve kolay bir iş değildir. Uygulama bakımından en zahmetli ve en dikkat edilmesi gereken ürünlerdir. Ürünü uygulamadan önce boya çizik, hare veya hologram bulunmadan, demir ve balata tozu, endüstriyel kirlerden arındırılmış olmalıdır.

Seramik uygulaması çeşitli, el emeği, aşırı titizlik ve deneyim isteyen hazırlık safhaları ve sonunda ceramic kat uygulaması içerir. Seramik kaplamanın maksimum performansı göstermesi bazı şartlara bağlıdır. Ürünün kalitesi, uygulayan teknisyenin deneyimi ve prosedürüne uygun, özel uygulama şart ve ortamlarında ( tozsuz, 20-23 *C ısıdaki) yapılmasına bağlıdır. İşlem bittikten sonra bu adımların yapılıp yapılmadığına dair bir bilginiz olamayacağı için uygulama yaptırmadan evvel detaylı bir araştırma yapmanız gerekir.

Bu araştırmada fiyat değil, firmanın sektördeki konumu, bilinirliği, müşteri memnuniyeti ve verdiği garanti araştırılmalıdır. Garantilerde de verilen garantinin aklınıza yatan, uçuk afaki sözler olmamasına ve yazılı olmasına dikkat edilmelidir.

Boya Koruma Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k
Forum