DOLAR: 6.80 TL
EURO: 7.59 TL

VW Golf’e karbon temizleme yaptırmamı önerir misiniz?

2 yıl önce
58 kez görüntülendi

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor…

Otomatik şanzımanlı 2007 model VW Golf sahibiyim. Şuan da 151.000 km’de olan aracıma geçtiğimiz günlerde Carbon Clean uygulaması yaptırdım. Ancak siz, yazılarınızda ultrasonla enjektör temizliğinden bahsediyorsunuz. Carbon Clean’dan sonra ultrasonla enjektör temizliği gerekir mi? Sonuçta motor Carbon Clean isimli özel cihazla yapılan karbon temizleme işleminin temizlik sıvısı enjektörden de geçerek temizlik yapıyor. Ayrıca Golf’te bozuk yollarda kokpitin orta kısmındaki küllük yuvasından gıcırtı sesi geliyor. Benzer bir gıcırtı sesi sürekli kol dayamadan da çıkıyor. Bir de 210.000 km’de 1994 model Fiat Uno 1.1’e Carbon Clean yaptırmak istediğim ama servis, aracımın yaşı ve kilometresini dikkate alarak bu uygulamayı önermedi. Servis çalışanı, motordaki kurumların kemikleştiğini belirtti ve karbon temizleme sonrasında motorda yağ eksiltme sorununun ortaya çıkabileceğini söyledi. Sizce bu doğru mu?
Hicret Yılmaz Sayın Hicret Yılmaz
Günümüzde satılan benzinin yapısında bulunan temizleyici maddeler sayesinde motorlarda aşırı kurumlanma ihtimali her eskiye göre daha da azaldığı için karbon temizlemeye pek gerek kalmıyor.
VW Golf’ün 151.000 km’de olduğunu düşündüğümüzde, özellikle 100.000 km ve üstündeki araçlarda bu uygulamanın yapılmasına karar vermek oldukça zor bir iş. Ayrıca yağ yakan veya ömrü dolmak üzere olan motorlarda bulunan faydalı kurumların yakılıp temizlenmesi sonucu motorun yağ yakma riski var. Carbon Clean sıvısı enjektörden geçse de kemikleşmiş tortuların veya yanmış bölgelerin temizlenme ihtimali düşük. Enjektörlerin ultrason ile temizlenmesi genelde işe yarıyor. Ancak enjektörlerde zamanla aşınma olduysa temizlemek yerine değiştirmek gerekiyor. Araçta oluşan gıcırtıları tespit etmek için o parçaları söküp bazı kontroller yapmak gerekiyor.

VW Golf’e karbon temizleme yaptırmamı önerir misiniz? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukar k
Forum